Title: Každodennosť vidieckej školy – na príklade lokality Liptovská Teplička v rokoch 1945 – 1956

(Everyday Life at Rural School on Example of Liptovská Teplička in the Period 1945 – 1956)

Author: Jágerová Margita

DOI: 10.17846/SHN.2016.20.1.262-281

Source: Studia Historica Nitriensia, 2016, vol. 20, no. 1, pp. 262-281

Abstract: Following paper presents the ethnological aspects concerning the everyday life and functioning of rural schools on example of Liptovská Teplička (distr. Poprad). The school is perceived not only as an important institution providing educational functions, but also as a significant factor intervening in everyday life and culture of pupils, their families and the whole rural community. Author focuses on reflection of some selected moments from everyday school life during a post­‑war period in Czechoslovakia when the new socio­‑political system was established (1945 – 1956). The main sources of the article are local school chronicles, partly supplemented by qualitative data obtained through ethnological field research in this village.

Keywords: Everyday Life of School; Rural Environment; Liptovská Teplička; Post‑War Period;

Language: SLOVAK

Publication order reference: Katedra etnológie a folkloristiky, Filozofická fakulta, Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre, Hodžova 1, 949 01 Nitra, Slovak Republic, mail: mjagerova@ukf.sk